Via tv, radio och Internet har Landstingsförbundets projekt ”Livsviktigt” försökt förmå fler svenskar att anmäla sig till donationsregistret. Resultatet har varit lyckat. Sedan den 1 oktober 2003 har 160 106 nya personer anmält sig till registret, vilket motsvarar en ökning på närmare 13 procent jämfört med innan projektet ”Livsviktigt” startade. Även om det inte finns något fast samband, har även antalet donatorer ökat i viss mån.
Under 2004 togs organ från 123 avlidna personer jämfört med 114 donatorer året innan. En liten men viktig ökning anser Bo Alm, projektledare för Livsviktigt. Han säger vidare att även en liten ökning räddar ganska många fler liv med tanke på att en donator kan ge organ som räddar flera liv.
Även om antalet avlidna donatorer har ökat de senaste två åren går det inte att se någon särskild trend. Flest donatorer fanns 1985 då 153 personer donerade sina organ, medan endast 97 avlidna donatorer togs tillvara år 2000. Totalt genomfördes 583 transplantationer under år 2004, vilket är 30 fler än 2003. 372 av dessa var njurtransplantationer, varav 142 njurar togs från levande njurdonatorer. Trots ökningen är bristen på organdonatorer stor. I början av året väntade 583 personer på transplantation av ett eller fler organ.
Svensk transplantationsförening har tidigare ställt sig kritisk till att resurser framför allt satsas på information, istället för på sjukvården. För att bli aktuell som donator måste patienten avlida i en total hjärninfarkt medan han eller hon vårdas i respirator. I dag saknas dock intensivvårdsplatser, framförallt i storstäderna, för att ta hand om potentiella donatorer. Det ser Michael Olausson, ordförande för Svensk transplantationsförening, som en viktig orsak till att organbristen är så stor. Han vill att någon myndighet ska ta på sig ansvaret att organisera verksamheten. Som det är nu upplever Michael Olausson att frågan bollas fram och tillbaka mellan Socialstyrelsen, Landstingsförbundet och huvudmännen i de enskilda landstingen, utan att någon vill ta det övergripande ansvaret.
Inte ens det, vid årsskiftet nygrundade, nationella rådet för donation ger enligt Michael Olausson någon större förhoppning till en avsevärd förbättring av situationen. Han efterfrågar ett liknande system för Sverige som det finns i Spanien, där särskilda läkare varje dag inventerar och ser till att det finns möjligheter att ta tillvara på potentiella donatorer. I Spanien har detta system betydligt ökat antalet donatorer.
Källa: Dagens Medicin (www.dagensmedicin.se)