Gemensamma ansträngningar från WHO och EU har lett till att det allt mer sällan förekommer att patienter från rika länder betalar stora summor för att snabbare få organ från fattiga länder.
På en internationell konferens om organdonation och transplantation i Madrid nyligen rapporterades att Världshälsoorganisationen WHO och EU:s åtgärder mot transplantationsturism nu visar tidiga resultat. Enligt EU:s officiella linje kan organ inte prissättas, och även WHO arbetar för att sprida den synen. Läs mer >>
Rafael Matesanz, verksamhetschef för den spanska nationella transplantationsorganisationen, säger att insatser för att undanröja transplantationsturism började 2005 med mycket beslutsamma åtgärder från WHO och det internationella transplantationssällskapet genom att lagar stiftades i de länder där inga existerade.
– Att stoppa den olagliga handeln med organ och få slut på transplantationsturism är ett mål som delas av alla länder, säger den spanske hälsoministern Trinidad Jimenez.
I fattiga länder förekommer det att människor säljer en bit av sin lever eller en njure till patienter i rika länder. Enligt Luc Noel, som arbetar med frågan vid Världshandelsorganisationen WTO, har lagstiftning mot organhandel antagits i fem av de länder där handeln med organ främst förekommer: Kina, Filippinerna, Pakistan, Egypten och Colombia. Läs mer >>
– Även om transplantationsturism fortsätter i Kina efter att lagstiftningen trädde i kraft 2007 har den redan lett till att ett gäng människosmugglare har gripits, säger Luc Noel.
Kinas vice hälsominister Huang Jiefu deltog i konferensen i Madrid för att understryka Kinas ansträngningar mot organhandel.
– Sedan början av detta århundrade har organtransplantation blivit en blomstrande hälsoindustri i ett land där över 90 procent av organ fortfarande kommer från avrättade fångar. Läs mer >> Handeln med mänskliga organ uppstod i Kina i ett regelvakuum och utgör en enorm vinstkedja, som strider mot principerna om jämlikhet och målet att bygga ett harmoniskt samhälle i Kina, säger han. Huang Jiefu medger vidare att det trots lagstiftningen fortfarande förekommer illegal handel med organ på en del kinesiska sjukhus, men han påpekar att sju sjukhus har fått förbud mot att transplantera organ på grund av oegentligheter. Läs mer >>
Professor Jeremy Chapman, ordförande för det internationella transplantationssällskapet The Transplantation Society, säger att Kina arbetar mycket hårt för att stoppa handeln med organ, men att sådant arbete måste gå hand i hand med insatser i de länder varifrån patienterna kommer.
– För att stoppa handeln med organ måste först behovet stoppas. Det finns några mycket lyckade exempel där patienter tidigare reste utomlands i hopp om att få organ och där det knappt längre förekommer, som exempelvis i Saudiarabien, säger Jeremy Chapman.
Källa: ABS-CBN News (www.abs-cbnnews.com)