I en omröstning i går, som följde en flera veckor lång intensiv debatt, röstade det australiska senatet för att frisläppa RU-486, det läkemedel som används vid medicinsk abort.
Den australiensiska regeringen har hittills förbjudit läkemedlet, med hänvisning till de medicinska riskerna för kvinnan. Beslutet, om det även röstas igenom av representanthuset, kommer att leda till att kontrollen över läkemedlet övergår till landets medicinska myndighet (motsvarande Socialstyrelsen). Inget datum har ännu satts för omröstningen i representanthuset.
Många tror att den medicinska myndigheten, the Therapeutic Goods Administration, kommer att följa efter andra länder och tillåta läkemedlet, som sedan 1996 varit förbjudet i Australien, då beslutsrätten legat hos hälsoministern.
Initiativet att tillåta RU-486 har lett till stora protester, och hundratals läkare har begärt utträde ur den australiensiska läkarföreningen i protest mot att de inte blivit konsulterade som en del i utredningen om förslaget. En talesman för läkarna säger, att han inte kan förstå hur läkare ska kunna ge pillret till kvinnor, och sedan förvänta att de hemma ska vänta i flera dagar med kraftiga magsmärtor, blödningar och utstötning av det döda fostret.
Motståndarna pekar på riskerna för kraftiga blödningar och andra komplikationer, och på de tio dödsfall i USA och Europa som rapporterats i samband med medicinsk abort. Nyligen gick landets katolska, evangeliska och muslimska studentföreningar samman i ett uttalande, där de uppmanade senatorerna att rösta för att vetorätten för RU-486 fortsatt skulle ligga hos regeringen. I uttalandet sade man bland annat, att lösningen på oplanerade graviditeter bland studenter och andra ungdomar inte är, att kvinnan tar ett piller som kan vara till allvarlig skada för hennes hälsa. Vidare menade studenterna, att frågan inte var en debatt om att vara pro-life eller pro-choice, utan en mycket större, vidare fråga som ytterst handlar om kvinnors hälsa.
Även i Italien har premiärminister Silvio Berlusconi nyligen förbjudit import av RU-486, där det funnits på försöksbasis sedan år 2002. Totalt 35 länder tillåter i dag RU-486. I Sverige kallas läkemedlet för Mifegyne, och används vid medicinsk abort fram till utgången av tolfte graviditetsveckan.
Källor: Cath News (www.cathnews.com), BBC (bbc.co.uk) och Life Site News (www.lifesitenews.com)