Botswana tar stort steg i kampen mot aids

2 januari 2006
När Botswanas regering år 2002 gick ut med löftet om att alla hivinfekterade medborgare skulle få gratis tillgång till bromsmedicin, var det många som tvivlade på att det skulle lyckas.

Landet var först i Afrika med denna strategi, och med en smittofrekvens på över en tredjedel av alla vuxna trodde många att satsningen skulle misslyckas. Tre år senare har det dock visat sig att man är på rätt väg, och trots att sjukdomen fortsätter att skörda tusentals offer har man lyckats ge hivsmittade ett drägligare liv.

Botswana har på grund av aidsepidemin fått en medellivslängd på endast 39 år, och sjukhusen svämmar över av aidspatienter. Nu har man dock i många fall lyckats stävja sjukdomen genom att ge alla behövande tillgång till gratis bromsmediciner, något som fortfarande bara är tillgängligt för en bråkdel av de miljontals hivdrabbade afrikanerna.

Höga kostnader och transportproblem är de främsta faktorer som hindrat fler afrikanska länder att dela ut bromsmediciner till alla behövande, men tack vare att Botswana är ett relativt litet land med en befolkning på bara 1,7 miljoner, har man kunnat genomföra satsningen. Lokala läkare uppskattar att 85 procent av alla smittade regelbundet tar sin medicin, vilket får till resultat att tidigare dödssjuka patienter nu kan återgå till arbetet och ett normalt liv.

Att bromsmediciner finns tillgängliga har också haft till resultat att fler vågar hivtesta sig. Myndigheterna rapporterar att runt 35 procent av landets hivsmittade är medvetna om att de bär på sjukdomen, vilket är markant högre än i andra afrikanska länder. Läkare uttrycker nu förhoppningen om att antalet smittade inte ska stiga som effekt av att behandlingen reducerar rädslan för sjukdomen.

Källa: MSNBC (www.msnbc.msn.com)

 


Utskriftsvänlig version           Tipsa en vän