Brittiska kvinnor beredda att i snitt betala 170 000 kr för fertilitetsbehandling

14 september 2010
Brittiska kvinnor är enligt en ny undersökning beredda att betala i snitt 170 000 kr för fertilitetsbehandling. En av tio kan tänka sig att ge så mycket som 575 000 kr.

Resultaten kommer från en undersökning som gjorts på uppdrag av magasinet Red och publiceras i oktobernumret. Totalt 2 000 kvinnor mellan 30 och 45 frågades ut om fertilitetsbehandling. Av dem hade 38 procent haft problem att bli gravida. En av tio hade redan sökt någon form av fertilitetsbehandling och hade i genomsnitt betalat motsvarande 100 000 kr.

Nästan alla de tillfrågade svarade att de var redo att arbeta extra eller att minska sina pensionsinbetalningar för att betala för fertilitetsbehandling, och över 90 procent var redo att dra tillbaka på resor, restaurangbesök, kläder och skönhetsprodukter. Nästan en fjärdedel av dem som redan hade gått igenom ivf hade vänt sig till familjen för att få ekonomisk hjälp.

Trots höga kostnader rapporterade 47 procent av de tillfrågade som hade fått ivf att de inte hade lyckats bli gravida, och 18 procent hade gjort mer än fem ivf-cykler. Kvinnorna som hade gjort ivf vittnade också om den stora press som ivf kan utsätta paret för; 65 procent tyckte att det hade varit mer pressande än att bli arbetslös och 76 procent menade, att ivf hade varit mer stressigt än att flytta.

Av de totalt 45 000 ivf-cykler som görs varje år i Storbritannien är det endast en liten del som betalas av den offentliga sjukvården. Olika sjukvårdsdistrikt har olika regler för vem som får behandlingen betalad, och man baserar beslutet på kriterier som ålder, vikt och antal barn som kvinnan redan har. Av de tillfrågade menade 95 procent att systemet är orättvist, och 25 procent var beredda att flytta för att få bättre chans att få ivf-behandling betald av det offentliga.

Enkäten tog också upp äggdonation, som varit ett omdebatterat ämne i Storbritannien de senaste veckorna efter ett förslag om att donatorer ska få ekonomisk ersättning. Hälften av de tillfrågade tyckte att kvinnor som donerar ägg borde få minst 15 000 kr.

Källa: BioNews (www.bionews.org.uk)
 


Utskriftsvänlig version           Tipsa en vän