Bush lägger veto mot federalt stöd till embryonal stamcellsforskning

26 juli 2006
För första gången under sina fem och ett halvt år som president beslöt USA:s president George W. Bush förra vecka att lägga sitt veto.

Det gällde en ny lag om utvidgning av det statliga stödet till embryonal stamcellsforskning, där presidenten endast stödjer forskning på stamceller som skapats före augusti 2001. Då han tillkännagav sitt beslut sade presidenten, att den lagstiftning, som skulle ha luckrat upp de nuvarande begränsningarna, ”går över en moralisk gräns” och därför är fel. – Lagen skulle ha stött förstörandet av oskyldigt liv i hopp om att hitta medicinska fördelar för andra, sade presidenten omgiven av 18 familjer, som alla adopterat nerfrusna embryon och använt dem till att själva få barn. – Vart och ett av dessa barn adopterades när de fortfarande bara var ett embryo, och har välsignats med chansen att få växa upp. Dessa flickor och pojkar är inga reservdelar, fortsatte presidenten.

Vetot kom dagen efter att senatet röstade för lagförslaget. Ja-sidan fick dock fyra röster mindre än den två tredjedelars majoritet, som krävs för att presidentens veto inte ska gälla. Även kongressen försökte välta presidentens veto, men inte heller där fick ja-sidan det antal röster som krävdes.

Källa: Canadian Press (www.canada.com)


Utskriftsvänlig version           Tipsa en vän