Det var cancerpatienter mellan 38 och 83 år som utfrågades om eutanasi, då forskarna ville undersöka skillnaden på hållning, önskemål och att faktiskt be om dödshjälp. Ingen annan liknande studie har enligt tidningen Vårt Land tidigare gjorts i världen.
Resultatet av studien, som nyligen publicerades i tidskriften Palliative Medicine och Vårt Land, visar att trots att ett flertal av deltagarna var positiva till eutanasi, var det ingen som önskade det för egen del just då. De ansvariga läkarna kommenterar, att det tyder på att hållningar i regel är generella och abstrakta, i motsats till önskemål som är personliga och konkreta.
Samtidigt som studien i Norge publicerades, offentliggjordes en studie från Nederländerna, där eutanasi är tillåtet sedan 2001 och har praktiserats sedan 70-talet. Den visar, att bland cancerpatienter löper de som lider av depression fyra gånger större risk att be om eutanasi än de patienter, som inte är deprimerade. Detta står, enligt filosofen Lars Johan Materstvedt, som är en av de ansvariga för den norska studien, i strid med den hypotes som man drev i Nederländerna innan eutanasi gjordes lagligt. Enligt den var patientens val rationellt och väl genomtänkt. Efter de nya holländska resultaten vill samma forskare nu dra igång en ny undersökning för att komma fram till, om svårt cancersjuka patienter kan behandlas för depression, och om detta i så fall skulle reducera antalet önskemål om eutanasi.
Tidigare kanadensiska, amerikanska och irländska forskningsresultat pekar på, att faktorer som depression och hopplöshet är långt viktigare i önskemålet om eutanasi än smärtor eller plågsamma sjukdomar. Lars Johan Materstvedt utmanar därför sina holländska kollegor till att genomföra en liknande studie i Nederländerna som den han och hans kollegor nyligen gjort i Norge. - Både vår studie och den från Nederländerna visar, att en föreställning om den rationella patienten som klart vet vad hon vill när det gäller eutanasi är en bild som inte stämmer. Det är inte som att välja från en meny. En önskan om eutanasi kan vara ett önskemål om något helt annat än döden, kommenterar Lars Johan Materstvedt.
De fem norska forskarna poängterar vikten av tydlig kommunikation mellan läkare och patient. - Det är viktigt att vårdpersonal behärskar kommunikation om ett så krävande ämne. Förhastade konklusioner om vad patienten menar om eutanasi kan få mycket allvarliga konsekvenser, säger Jon Håvard Loge, ansvarig läkare för studien.
Källa: Vårt Land (www.vl.no)