Ensamstående och lesbiska kvinnor får samma rättigheter som andra kvinnor, enligt ett beslut i det danska folketinget förra veckan, och får därmed rätt till assisterad befruktning på offentliga sjukhus.
Omröstningen föregicks av en hetsig debatt om bland annat barnets rätt att veta vilka som är dess föräldrar. 86 ledamöter röstade för förslaget, 61 emot och 21 avstod från att rösta. Medan socialdemokraterna och vänstern i stort sett var positiva till beslutet, var besvikelsen stor hos Dansk folkeparti och regeringspartierna.
Högerpartiet Konservative har hittills motsatt sig alla försök att ge lesbiska kvinnor ökade rättigheter som föräldrar. Partiets företrädare talade i debatten för ett ändringsförslag, som i praktiken hade inneburit ett förbud mot assisterad befruktning. Ledamöter från statsminister Anders Fogh Rasmusens högerliberala Venstre ville ändra förslaget, så att det visserligen gav lesbiska och ensamstående rätt till assisterad befruktning, men endast på privata sjukhus och mot betalning.
Sverige har sedan 1 juli 2005 motsvarande lagstiftning för lesbiska kvinnor, men den svenska lagen gäller inte för ensamstående kvinnor, eftersom svenska myndigheter anser att barnet har rätt till två föräldrar.
Källor: Svenska Dagbladet (www.svd.se), Deutsches Ärzteblatt (www.aerzteblatt.de) och Socialstyrelsen (www.sos.se)