Dansk undersökning visar att sena aborter orsakar bekymmer hos vårdpersonal

24 januari 2012
En genomgång gjord vid Köpenhamns universitet visar, att sena aborter påverkar läkare, barnmorskor och övrig vårdpersonal på ett annat sätt än tidiga aborter.

Genom att gå igenom internationell forskning på området har läkaren och lektorn vid universitetet, Birgit H. Petersson, tillsammans med forskningsassistent Anne Vinggaard Christensen, tittat på hur sena aborter påverkar vårdpersonal. De har kommit fram till att såväl personlig inställning som trostillhörighet spelar roll, men även vilken yrkeskategori man tillhör, och efterlyser nu ytterligare forskning om förhållandena i Danmark, där antalet sena aborter efter vecka 12 ökat dramatiskt de senaste tio åren.

Anne Vinggaard Christensen berättar i en intervju med den danska tidningen Kristelig Dagblad att abort är ett område som kopplas ihop med många gråzoner och ambivalens för vårdpersonalen. Ambivalensen kommer sig av att vårdpersonalen uppfattar sig själva som någon, som skall hjälpa och se till att människor blir friska, och så står de plötsligt i en annan situation där de skall säkerställa, att ett barn inte föds levande. Ambivalensen kan även komma av, berättar hon, att den personliga hållningen och känslorna går emot det, man enligt lagen måste göra.

– Hållningen kan vara influerad av personliga erfarenheter, men även av tro. Särskilt i länder där religion spelar större roll. Tendensen är även den att olika yrkesgrupper har olika tillgång. Det vi ser från internationella jämförelser är, att läkare har en mer medicinsk tillgång [till kvinnan] – som en klinisk procedur, som ska göras klar – medan barnmorskor är en del av den känslomässiga upplevelsen och därför kan tycka att det är svårare. Barnmorskorna står mitt i dilemmat. De är vana att ta emot levande barn, men plötsligt är det döda barn man tar emot, berättar Anne Vinggaard Christensen.

På frågan om varför det behövs ytterligare fördjupning om föhållandena i Danmark svarar Anne Vinggaard Christensen att antalet sena aborter stiger i Danmark på grund av den utökade fosterdiagnostiken. Därför kommer allt fler inom vården att befinna sig i abortsituationer, och på danska sjukhus är det i dag stor skillnad på hur aborter utförs. Samtidigt har det skett en förändring av hur man hanterar sena aborter, uppfattningen av fostret och fostrets rättigheter, vilket, enligt Anne Vinggaard Christensen, ses genom att man på flera ställen börjat begrava aborterade foster, och Etiska rådet i Danmark har efterlyst riktlinjer på området.

Anne Vinggaard Christensen berättar även att själva aborterna blivit mer känsloladdade än tidigare, när de hanterades mycket mer kliniskt. I dag uppmanas föräldrar att säga adjö till de barn som aborteras mycket sent och till att ta bilder på det aborterade fostret. Anne Vinggaard Christensen finner det ”intressant” att man å ena sidan tillåter fler och fler sena aborter och samtidigt menar att de skall hanteras på ett annat sätt. Hon undrar, avslutningsvis, om det inte sänder ut motstridiga signaler.

Källa: etik.dk (www.etik.dk)
 


Utskriftsvänlig version           Tipsa en vän