Dignitas låter människor dö i bilen

12 november 2007
Efter uppsägning av lägenheten och förvisning från hotell och ett industriområde har den schweiziska dödshjälpsorganisationen Dignitas svårt att hitta lokaler för verksamheten. Man har därför börjat använda sig av parkerade bilar.

Två tyska män i sextioårsåldern avled nyligen i två olika bilar på en skogsparkeringsplats nära Zürich i Schweiz. Dignitas medarbetare assisterade vid de båda självmorden. Efter den intensiva kritiken mot Dignitas och efter att verksamheten blivit förvisad från ett flertal lägenheter, hotell och ett industriområde (läs mer >>), har klinikens grundare Ludwig Minelli blivit desperat och förlagt sin verksamhet till patienternas bilar på en skogsparkeringsplats. Han rättfärdigar sitt agerande med att efterfrågan på dödshjälp måste tillgodoses, och att han på grund av mediakampanjen mot honom inte får tillgång till bättre lokaler.

Dignitas agerande kritiseras hårt från flera håll. Eugen Brysch, ordförande för den tyska hospicestiftelsen, säger att Dignitas kanske tror att de hjälper människor, men att det i själva verket handlar om att utnyttja de svagaste och erbjuda en ”enkel” lösning, döden. Margot Käßmann, biskop i den evangeliska landskyrkan i Hannover i Tyskland, säger till tidningen Neue Presse att dödshjälp på en parkeringsplats är en ovärdig död. Dignitas öppnade för två år sedan en första filial i Hannover. Läs mer >>

Bruno Saute, som är kommunalordförande i den kommun där de senaste assisterade självmorden ägt rum, har lovat förstärkt övervakning av platser som kan utnyttjas av Dignitas och Ruedi Aeschbacher, från det schweiziska partiet EVP, vill med hjälp av ett parlamentariskt initiativ förbjuda dödshjälpsturism. Även åklagarmyndigheten i Zürich har nu lagt ett förslag som ska reglera dödshjälp. Organisationerna ska förpliktiga sig att begränsa antalet assisterade självmord till tolv per år, och ingen medarbetare får assistera vid fler än sammanlagt tolv självmord. Dessutom ska organisationsstrukturen bli genomskinligare och bokföring offentliggöras. Dignitas vänder sig dock mot förslagen med motiveringen att de nya reglerna endast motarbetar utlänningars möjlighet till självmord. Ludwig Minelli har tidigare anklagats för att Dignitas skulle vara vinstdrivande. Läs mer >>

Källor: Der Spiegel (www.spiegel.de) och NZZ online (www.nzz.ch)


Utskriftsvänlig version           Tipsa en vän