FN-kommittéer anklagas för att utnyttjas av abortförespråkare

14 september 2009
Center for Reproductive Rights (CRR), en organisation i New York som på juridisk väg arbetar för att främja "sexuella och reproduktiva rättigheter och hälsa" i hela världen, publicerade nyligen sin årsredovisning för 2008. I den framhäver man insatserna för att främja abort globalt med hjälp av FN.
I rapporten framhålls en global verksamhet som i huvudsak inriktar sig på att utöka tillgången till abort och preventivmedel i traditionellt katolska länder. I en lista över rättsprocesser finns tre vardera mot Polen och Peru och två vardera mot Mexiko och Costa Rica i rättsinstanser som sträcker sig från den interamerikanska kommissionen för mänskliga rättigheter till de nationella högsta domstolarna.

Rapporten dokumenterar även insatser i Filippinerna för att tvinga myndigheter att distribuera preventivmedel. Efter en serie nederlag i filippinska domstolar, vände CRR sig till FN:s tillämpningskommitté ICESCR, som övervakar genomförandet av den internationella konventionen om ekonomiska, sociala och kulturella rättigheter. Enligt CRR utfärdade ICESCR på grund av CRR:s påtryckningar ett kraftfullt uttalande för att uppmana den filippinska regeringen att öka tillgången till familjeplanering och ompröva sin inställning till abort.

Kritiker menar att försöken att sprida egna politiska uppfattningar till länder, vilkas konstitution skyddar det ofödda livet, är missbruk av internationella instrument. I ICESCR:s avtal står inget om abort och när FN:s medlemsländer förhandlade om avtalet var det inte avsett att behandla frågan. När lobbyorganisationer som CRR avvisas av nationella domstolar vänder de sig, enligt Catholic Family and Human Rights Institute, till FN:s kommittéer, som ofta är bemannade med likasinnade. De utfärdar icke-bindande yttranden som överskrider kommitténs uppdrag, och lobbygrupper sprider yttranden för att skapa ett intryck av att en internationell "skyldighet" existerar.

I CRR:s årsredovisning anges också minskad mödradödlighet som ett av CRR:s politiska mål, som enligt CRR åstadkoms genom internationellt arbete för och liberalisering av abort. International Planned Parenthood Federation (IPPF), den organisation som utför flest aborter i hela världen, har dock nyligen erkänt en alarmerande ökning av mödradödligheten i Sydafrika, det land som har Afrikas mest liberala abortlag, tvärt emot argumentet att fri tillgång till abort minskar mödradödligheten. Läs mer >> Det afrikanska landet med lägst mödradödlighet är Mauritius, som har en av Afrikas mest restriktiva abortlagstiftningar. Likaså har Chile, som skyddar det ofödda livet i konstitutionen, den lägsta mödradödligheten i Sydamerika, medan Guyana, som tillåter abort praktiskt taget utan begränsningar sedan 1995, har den högsta.

Källa: Catholic Family and Human Rights Institute (www.c-fam.org)

Utskriftsvänlig version           Tipsa en vän