Sedan dagen-efter-pillret gjordes receptfritt 2001 har försäljningen ökat med nästan 900 procent, från cirka 21 000 doser sålda år 2000 till 185 000 sålda doser år 2004.
Tidningen Aftonbladet uppmärksammar i dag den enorma försäljningsökningen och hur tusentals unga kvinnor använder dagen-efter-piller upp till flera gånger i månaden.
När dagen-efter-pillret, som även kallas akut p-piller och som säljs under namnen Norlevo och Postinor, receptbefriades år 2001 var det för att minska antalet tonårsaborter i Sverige. Effekten har dock uteblivit; tvärtom steg antalet tonårsaborter mellan 2001 och 2004 med 18 procent. Nu larmar Aftonbladet om, att dagen-efter-pillret, som är tänkt som en nödlösning i speciella situationer, av många används som enda preventivmetod. Tillverkaren Nycomed uppskattar att 4,2 procent av alla unga kvinnor mellan 15 och 25 år använder dagen-efter-piller flera gånger i månaden för att skjuta fram ägglossningen. Därmed får de i sig en hormondos motsvarande 50 mini-p-piller - per gång.
Enligt Aftonbladet har även apotekspersonal uppmärksammat det misstänkta missbruket och noterat, att försäljningen är markant högre på måndagar. Tanja Tydén, universitetslektor i folkhälsovetenskap i Uppsala, frågar sig, varför fler och fler tar dagen-efter-piller, utan att det syns på abortstatistiken.
De första sex månaderna 2005 fortsatte antalet tonårsaborter att öka, och åtta procent fler aborter registrerades för landets tonårsflickor jämfört med samma period 2004.
Källor: Socialstyrelsen (www.sos.se) och Aftonbladet (www.aftonbladet.se)