Allt fler amerikaner reagerar på president Obamas liberala syn i livsfrågor och försöker nu påverka utvecklingen. Det senaste är tre kongressledamöter, som i ett brev till presidenten manar till att upprätthålla samvetsklausulen för vårdpersonal samt restriktioner för statligt ekonomiskt stöd till abortverksamheter.
I mars började president Obama arbetet med att göra om några av de lagar och regleringar som gällde under president Bushs regeringstid. För närvarande genomgår de nya initiativen prövning i Vita huset, det gäller bl. a. avskaffande av en samvetsklausul för vårdpersonal och en av president Obama önskad liberalisering av abortpolitiken. Företrädare för katolska sjukhus vänder sig emot utvecklingen, och de amerikanska biskoparna har reagerat starkt mot president Obamas uppluckring i livsfrågor.
Läs mer >> Nyligen protesterade även 60 professorer, iklädda sina officiella ämbetsdräkter mot den nya abortpolitiken (
läs mer >>) och en opinionsundersökning visar att majoriteten av amerikaner nu är ”pro-life” vad gäller abort.
Läs mer >>
Nu kommer ytterligare opposition från några republikanska ledamöter i den amerikanska kongressen. De argumenterar i ett brev till president Obama mot hans planer på att liberalisera abortlagstiftningen och ta bort samvetsklausulen och refererar till det tal, som president Obama nyligen höll vid det katolska universitet Notre Dame i delstaten Indiana, när han installerades som hedersdoktor. Han tog där för första gången offentligt upp abortfrågan och vädjade om mer respekt för båda sidors åsikter i debatten. I brevet skriver kongressledamöterna James Sensenbrenner, Chris Smith och John Fleming att de efter att ha lyssnat på talet är överens med presidenten om att det är i allas intresse att sänka antalet aborter i landet. Presidenten sade i talet ”låt oss samarbeta för att minska antalet kvinnor som vill göra abort genom att minska antalet oönskade graviditeter”. Kongressledamöterna skriver i brevet att det inte enbart räcker att minska antalet kvinnor som önskar göra abort, det är absolut nödvändigt att sänka det totala antalet aborter. ”Vi kan inte minska antalet aborter om vi ger ekonomiskt stöd till abortkliniker, istället borde vi minska antalet aborter genom fortsatta restriktioner för ekonomiskt stöd till abort”, skriver de tre i brevet.
Kongressledamot Chris Smith är försiktigt tillförsiktlig om att president Obama kommer att avstå från att återkalla möjligheten till samvetsklausul för vårdpersonal eftersom presidenten i sitt tal vid Notre Dame sade, att vårdgivare som är för livet bör kunna avstå från ingrepp de anser moralsikt förkastliga.
Källa: Medical News Today (
www.medicalnewstoday.com)