Av alla tillfrågade i de 25 EU-länderna ansåg 53 procent att frågan kommer att vara mycket viktig medan ytterligare 33 procent menade, att det ofödda barnets värdighet kommer att vara en ganska viktig fråga för Europa. Endast 14 procent ansåg att frågan inte kommer att vara viktig.
Högst andel av tillfrågade som besvarade frågan med mycket viktig, fanns på Malta, Irland och i Grekland, där över 70 procent menade att frågan kommer att vara mycket viktig. Motsvarande siffra för Sverige var 46 procent. Dock menade ytterligare 30 procent av de tillfrågade svenskarna att frågan kommer att vara ganska viktig.
Eurobarometern, där över 12 000 deltagare i EU:s 25 medlemsländer intervjuades, gick ut på att komma fram till den europeiska synen på sociala värderingar och på etik inom vetenskap och teknologi.