Nya riktlinjer från Svenska Läkaresällskapet om när behandling får upphöra

19 december 2006
Svenska Läkaresällskapet planerar att under nästa år ge ut nya riktlinjer som ger svårt sjuka ökade möjligheter att avbryta sin behandling. Riktlinjerna ska även göra det klarare i vilka fall läkare kan avstå från eller avbryta inledd behandling.

De nya rekommendationerna kommer att uppmana läkare att följa livstestamenten, säger Niels Lynöe, ordförande i Läkaresällskapets delegation för medicinsk etik och professor i medicinsk etik, till Svenska Dagbladet. En patient som vill avbryta dialys eller vård i respirator ska kunna göra detta. Nils Lynöe betonar dock att riktlinjerna inte är en öppning för att läkare ska kunna ge patienter giftinjektioner som i Nederländerna.

I januari kommer Läkaresällskapets delegation för medicinsk etik att skicka ut en enkät om dödshjälp till 1 200-1 400 läkare i hela landet för att mäta opinionsläget inom läkarkåren. Åsikterna om dödshjälp är delade; tidigare undersökningar har visat att cirka 20 procent av läkarna är för dödshjälp.

Eva Bågenholm Nilsson, ordförande i Sveriges Läkarförbund, anser att dödshjälp är ett misslyckande och att den palliativa vården i stället bör förbättras. Hon vill även öka patientens medbestämmande i vården. Ole Hartling, överläkare och ordförande i det etiska rådet i Danmark, som är rådgivande till folketinget, berättar för Svenska Dagbladet att rådet är helt eniga i sitt motstånd till dödshjälp, trots att man i de flesta andra frågor är oense. Han anser inte att lagstiftningen kan ändras för att enstaka personer reser till Schweiz för att avsluta sina liv på en självmordsklinik.

Tore Nilstun, professor i medicinsk etik, har skrivit boken Att få hjälp att dö, där han argumenterar emot att dödshjälp legaliseras. – Det är nästan omöjligt att sätta upp bra kriterier för att inte missbruk uppstår, att garantera insyn och kontroll är svårt. I Nederländerna har de som får dödshjälp blivit allt yngre, lite över 60 år, och det var inte tanken, säger Tore Nistun i en kommentar till Svenska Dagbladet.

Källa: Svenska Dagbladet (www.svd.se)


Utskriftsvänlig version           Tipsa en vän