Oro över okontrollerad eutanasi i Nederländerna

publicerad 11 augusti 2004 Holländska forskare från Erasmus Medisch Centrum i Rotterdam och VU Medisch Centrum i Amsterdam hävdar i en studie som publicerades i början av augusti att 43,8 procent av alla dödsfall hos patienter på sjukhusen i landet har sin orsak i medicinska beslut.

Dessa beslut gäller såväl att aktivt avsluta patienters liv som beslut att inte fortsätta med pågående behandling. Forskarna uppskattar även att omkring tio procent av de ”beslutade” dödsfallen, det vill säga omkring fyra procent av samtliga dödsfall på sjukhus, beror på så kallad terminal sedering, det vill säga när man ger döende patienter lugnande och sövande medel som håller dem i koma tills döden inträder. Patienter som ges terminal sedering undanhålls ofta även vätska och näring, vilket påskyndar döden, och användningen har ökat de senaste åren, enligt den holländska tidningen De Volkskrant, som rapporterade om studien. Ibland har metoden blivit ett alternativ till eutanasi, fortsatte tidningen.

Som det första landet i världen tilläts eutanasi i Nederländerna i april 2001. Eutanasi är nu lagligt i situationer där patienten uttryckligen begärt det, om patienten lider av extrem smärta eller en dödlig sjukdom samt om ett utlåtande från en annan läkare har givits.

Resultaten i den nyligen publicerade studien är baserade på en stor undersökning om medicinska beslut i livets slutskede från 2003, då 410 holländska läkare tillfrågades om de använde terminal sedering och i så fall varför. Svaren indikerade att 52 procent hade använt terminal sedering och att i större delen av fallen hade syftet delvis varit att påskynda patientens död. Forskarna påpekade att en del av dessa dödsfall gränsar till eutanasi och därför borde värderas som sådant.

Terminal sedering behöver till skillnad från eutanasi inte anmälas till myndigheterna i Nederländerna. Vid eutanasi utreder en speciell kommission fallet och bestämmer om överträdelse av reglerna. Den holländske överåklagare Joan de Wijkerslooth drog enligt tidningen i juni slutsatsen att en gråzon bildats mellan eutanasi och terminal sedering, och framhöll nödvändigheten av en förbättrad reglering.

Källa: Lifeissues (www.lifeissues.net)

 


Utskriftsvänlig version           Tipsa en vän