Påven Benedikt XVI behåller sin föregångares inställning till det mänskliga livet

publicerad 21 april 2005 Katolska kyrkans kardinaler har valt en stark förespråkare för det mänskliga livet till ny ledare för kyrkan. Den nyvalde påven Benedikt XVI var tidigare prefekt i Vatikanens troskongregation, vilken har till uppgift att fastställa kyrkans ställning i nyckelfrågor, bland annat vad gäller abort och bioetik.

Valet av Joseph Ratzinger som påve ses av många observatörer som en önskan från kardinalerna att katolska kyrkan ska behålla sin starka position i livsfrågor som eutanasi och stamcellsforskning.

Kort före presidentvalet i USA ifjol författade kardinal Joseph Ratzinger ett dokument som slår fast att katoliker gör sig ovärdiga att ta emot den heliga kommunionen, om de medvetet röstar på en presidentkandidat just därför att kandidaten har en tillåtande inställning till abort och eutanasi.

Joseph Ratzinger har också tagit tydlig ställning mot mänsklig kloning och embryonal stamcellsforskning. I höstas sade han, att kloning av människor är farligare för det mänskliga livets helighet än massförstörelsevapen, då det har blivit så lätt att kreera och förstöra liv. Han sade vidare att människan numera är kapabel att framställa en människa i ett laboratorium och att livet därför inte längre är en gåva från Gud eller naturen. Detta riskerar att minska livets värde, eftersom människan kan bli framställd och likaså förstörd.

Källa: Life News (www.lifenews.com)

 


Utskriftsvänlig version           Tipsa en vän