En holländsk studie som i höstas publicerades i tidskriften Journal of Clinical Oncology visar att mer än hälften av de patienter som dödas med eutanasi i Nederländerna lider av depression.
Studien kom även fram till att 44 procent av de cancerpatienter som bad om eutanasi visade tecken på klinisk depression, samt att risken att deprimerade patienter begär eutanasi är fyra gånger högre än för patienter utan depression.
Resultaten förvånar artikelförfattarna, som alla arbetar vid universitetet i Leiden, då de påbörjade undersökningen med uppfattningen att eutanasi och depression inte har något samband. Artikelförfattarna skriver i studien, att man nu bör undersöka hur man kan försöka bota depressioner hos svårt sjuka cancerpatienter, samt att eutanasi inte bör ges så länge patienten lider av depression.
Den holländska lagen som tillåter eutanasi under vissa former, lovordas ofta av förespråkare, då den på pappret har stränga kriterier för vem som ska få eutanasi. Bland annat måste patienten vara vid sina sinnens fulla bruk och inte lida av förvirring eller depression. Kriterierna har dock snabbt mjukats upp i praktiken, och det rapporteras att såväl dementa som deprimerade fått eutanasi. Många har nu också höjt rösten för att tillåta eutanasi för deprimerade.
Ett antal undersökningar har visat depression är vanligt förekommande bland svårt sjuka cancerpatienter; det uppskattas att 15-25 procent drabbas. Med tanke på att 80 procent av de patienter som begär eutanasi lider av cancer, är sannolikheten stor att en väsentlig del av de patienter som får eutanasi i Nederländerna lider av depression. En begäran om eutanasi är därför inte alltid så väl övervägd och rationell som eutanasiförespråkare gärna gör den till.
Källa: Life Site News (www.lifesitenews.com)