Svenskt företag startar fabrik för embryonala stamceller i Skottland

23 januari 2007
Det svenska bioteknikföretaget Cellartis i Göteborg ska starta världens första fabrik för massproduktion av stamceller från mänskliga embryon. Fabriken byggs i Dundee i Skottland och är ett samarbete med den skotska regeringen och universitetet i Glasgow.

Det svenska bioteknikbolaget Cellartis från Göteborg startar världens första fabrik för massproduktion av stamceller från mänskliga embryon i skotska Dundee. Cellartis bildades 2001 i Göteborg av sex professorer som utvecklat forskning på stamceller. Företaget har för närvarande 35 anställda och ska expandera till omkring 100 anställda i Skottland.

Efter en kort utvecklingsperiod ska fabriken börja leverera embryonala stamceller i stora volymer till den globala läkemedelsindustrin för testning av substanser. Hittills har Cellartis producerat mer än 30 stamcellslinjer och anser sig vara världens största tillverkare av vad representanter från företaget kallar "etiskt utvecklade mänskliga stamceller".
– Det handlar om mänskliga liv som annars aldrig skulle kunna komma till användning om inte Cellartis utnyttjar dem för att ta fram läkemedel, säger Anders Vedin, styrelseordförande i Cellartis, i en intervju i Sveriges Radio. Företaget använder överblivna mänskliga embryon från kliniker för provrörsbefruktning.

Cellartis forskade från början kring möjligheter att använda embryonala stamceller för att bota sjukdomar, så kallad cellterapi, men har av lönsamhetsskäl bytt spår till läkemedeltestning och tester för kemikalie- och kosmetikaindustrin. Anders Vedin förutser att Cellartis kommer att tillverka många miljoner stamceller per år i fabriken i Dundee, eftersom det finns en mycket stor efterfrågan från läkemedelsindustrin.

Motståndet mot embryonal stamcellsforskning är stort, och verksamheten är på de flesta håll i Europa reglerad (läs mer >>) och får i USA inte något federalt stöd. Läs mer >> Att etableringen av Cellartis fabrik sker i Skottland beror på att den skotska innovationsfonden ITI Life Sciences finansierar projektet, som i första etappen kostar 150 miljoner kronor. Dessutom är lagstiftningen Storbritannien vad gäller embryonal stamcellsforskning relativt liberal, och företaget har därför en möjlighet att få ett försprång i Europa på området, menar Anders Vedin.

Källor: Sveriges Radio (www.sr.se) och Dina Pengar.se (www.dinapengar.se)



Utskriftsvänlig version           Tipsa en vän