Universitetssjukhus i Schweiz tillåter eutanasi

publicerad 20 december 2005 Dödshjälpsorganisationen Exit har fått tillstånd att utföra eutanasi på universitetssjukhuset i Lausanne.

Hittills har Exit endast utfört eutanasi i privata hem, men i de fall där patienten inte längre kan återvända hem får Exit från och med januari även komma till sjukhuset. Det förutsätts att patienten vid upprepade tillfällen har yttrat viljan att dö, att hon lider av en obotlig sjukdom och att döden är nära. Dessutom ska patienten erbjudas alternativ som till exempel palliativ vård.

Enligt sjukhusets talesman, Alberto Crespo, kommer personalen inte att bli tvungen att hjälpa till med eutanasi. När läkare som arbetar på sjukhuset vill hjälpa till ska det ske på deras fritid. Alberto Crespo betonade att inga patienter accepteras som endast kommer till sjukhuset för att avsluta sitt liv, då målet med vistelsen på sjukhuset ändå är en terapeutisk behandling. Lausannes universitetssjukhus är det första av de fem universitetssjukhusen i Schweiz som samarbetar med Exit.

Schweiz tillåter assisterat självmord för patienter som är obotligt sjuka. I Nederländerna är eutanasi lagligt sedan april 2001 och i Belgien sedan september 2002. Storbritannien tillåter sedan december 2004 ett livsslutsdirektiv som ger människor möjligheten att specificera vilken behandling de ska få när de blir allvarligt sjuka och inte längre kan ta några beslut. I Frankrike har obotligt sjuka patienter rätt att vägra behandling även om det leder till en tidigare död. Läkare får ge smärtlindrande medicin till obotligt sjuka patienter även om denna förkortar livet. Eutanasi är dock inte tillåtet i Frankrike. Sverige har gällande eutanasi samma lag som Frankrike, det vill säga att läkare har befogenhet att avsluta utsiktslösa behandlingar.

Källor: Deutsches Ärzteblatt (www.aerzteblatt.de) och my way (www.news.myway.com)


Utskriftsvänlig version           Tipsa en vän