Utländska kvinnor ska få göra abort i Sverige

19 december 2006
Kvinnor från andra länder ska kunna komma till Sverige för att göra abort på svenska sjukhus. De kommer dock själva att få stå för den fulla kostnaden. Regeringen lägger fram ett sådant lagförslag nästa år, meddelade socialminister Göran Hägglund nyligen i en radiointervju.

Lagförslaget om att utländska kvinnor ska få göra abort i Sverige kom från den förra regeringen. Läs mer >>  Göran Hägglund (kd) har nu fortsatt att låta utreda frågan, och planen är att det ska resultera i ett förslag till riksdagen under nästa år, sade Göran Hägglund under intervjun.

Precis som vid annan sjukvård ska kvinnorna själva eller deras hemländers sjukvårdssystem stå för kostnaderna, menar Göran Hägglund. Avgiften ska motsvara den kostnad som landstingen har för att utföra aborten. När den ursprungliga utredningen gjordes år 2004 var avgiften mellan 7 400 och 15 000 kronor, beroende på typen av ingrepp.

Frågan är omstridd, inte minst i Göran Hägglunds eget parti. Kristdemokratiska kvinnoförbundets ordförande, Désirée Pethrus Engström, menar att man, om man öppnar för utländska kvinnor att göra abort i Sverige, bör sänka tidsgränsen för abort så att den kommer närmare grannländernas lagstiftning på området. Andra kritiker varnar för att Sverige med en ny abortlag öppnar dörren för abortturism.

Källa: Sveriges Radio (www.sr.se)


Utskriftsvänlig version           Tipsa en vän