Den nya regeringen i Sydafrika tar avstånd från föregångarna och medger att det finns bättre behandlingsmetoder mot aids än vitlök och rödbetor.
I Sydafrika smittas uppskattningsvis 500 000 människor av hiv varje år. Samtidigt dör 1 000 människor varje dag i aidsrelaterade sjukdomar.
Den nya hälsoministern Barbara Hogan har lovat att ge aids högsta prioritet efter år av kontroverser kring den förra regeringens okonventionella stöd för behandling mot aids med vitlök och rödbetor. Barbara Hogan utsågs till ny hälsominister efter Manto Tshabalala-Msimang, när Sydafrikas nya president Kgalema Motlanthe förra veckan sammanställde sin regering. Forskare och aidsaktivister har många gånger anklagat den förra regeringen, med Thabo Mbeki som president, för att inte ta aidskrisen på allvar, samtidigt som den skördat miljoner människoliv i landet.
Barbara Hogan vill nu arbeta för att göra bromsmediciner tillgängliga till så många som möjligt. Samtidigt påpekar hon att det inte krävs en helomvändning av den politik som drivs på grund av ett program, som lanserades i fjol med målet att före år 2011 ge 80 procent av alla hivpositiva tillgång till bromsmediciner. Ministern har även uttalat att hon ämnar ge sig i kast med det höga antalet tuberkulospatienter och höja kvaliteten inom sjukvården.
Källa: Herald Sun (www.news.com.au/heraldsun)